Data publikacji: 2023-02-06

Krajowa Administracja Skarbowa rozliczy Twój PIT-37

Propozycje zeznań będą dostępne dla Państwa od 15 lutego do 2 maja w naszej usłudze: Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Przygotowane rozliczenie PIT-37 będzie można:
• zaakceptować i złożyć – za pomocą naszej usługi Twój e-PIT;
• nie zrobić z nim nic – wtedy urząd skarbowy sam zaakceptuje przygotowane w usłudze Twój e-PIT indywidualne zeznanie PIT-37;
• dokonać zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy formularzu (druk PIT-37), który dostępny jest w usłudze Twój e-PIT;
• dodać do przygotowanego przez nas rozliczenia dane współmałżonka – aby dokonać wspólnego rozliczenia;
• wskazać, że rozliczenie dotyczy osoby samotnie wychowującej dzieci;
• dodać przysługujące ulgi i odliczenia (np. ulga rehabilitacyjna, ulga prorodzinna, ulga z tytułu darowizny i inne);
• przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz OPP innej niż wskazana w ubiegłym roku.

Twój e-PIT – instruktaż jak się rozliczyć – kliknij w link

Usługa Twój e-PIT

Zeznanie roczne możesz złożyć elektronicznie korzystając z usługi Twój e-PIT. Usługa jest dostępna jest w serwisie e-Urząd Skarbowy pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/.

Do e-Urzędu Skarbowego (e-US) można się zalogować na trzy sposoby:
• Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną,
• Aplikacją mObywatel,
• Danymi podatkowymi.

Twój e-PIT – animacja – kliknij w link

Zwrot nadpłaconego podatku i niedopłata podatku

Zwrot nadpłaty podatku nastąpi do 45 dni, jeśli zeznanie złożono w sposób elektroniczny lub gdy zostało ono automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT.
W przypadku zeznań złożonych papierowo zwrot podatku nastąpi w terminie do 3. miesięcy.
Jeżeli numer rachunku był zgłoszony wcześniej do urzędu skarbowego i jest aktualny, nie trzeba już nic robić.

Jeżeli w dokonywanym rozliczeniu podatku powstanie niedopłata, należność tę należy uregulować do końca kwietnia, w przeciwnym razie zostaną doliczone odsetki za zwłokę.

Zobowiązania wynikające m.in. z podatku PIT należy wpłacać na swoje indywidualne konto bankowe tzw. indywidualny mikrorachunek podatkowy. Można go samodzielnie wygenerować korzystając z generatora mikrorachunków podatkowych tutaj albo uzyskać w każdym urzędzie skarbowym.

Poradnik dla Emerytów i Rencistów – Jak prawidłowo rozliczyć PIT

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano Poradnik dla Emerytów i Rencistów.
Zawiera ważne informacje i najczęściej zadawane pytania:
• Jakie rozliczenie otrzymają Państwo od organu rentowego?
• Jak przygotować rozliczenie PIT po otrzymaniu deklaracji/informacji od organu rentowego?
• Kiedy składane jest oświadczenie PIT-OP?
• Jak rozliczyć PIT po otrzymaniu informacji PIT-11 lub PIT-11A?
• Jak rozliczyć PIT, jeśli Państwo pracują lub prowadzą działalność gospodarczą i pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe?
• Jak rozliczyć PIT, jeśli są Państwo w wieku emerytalnym, nadal pracują i nie pobierają świadczeń emerytalnych lub rentowych?
• Jak rozliczyć PIT, jeśli przysługuje Państwu ulga 4+?
• Kiedy należy złożyć więcej niż jedną deklarację podatkową?
• Jak należy postąpić, jeżeli w rozliczeniu podatkowym wykazana jest niedopłata podatku?
• Co powinni Państwo wiedzieć, jeśli pobieracie świadczenia emerytalne lub rentowe z zagranicy?
• Jakie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu?

Masz pytanie?

Krajowa Informacja Skarbowa udziela pomocy telefonicznie, mailowo oraz podczas czatu z konsultantem.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8–18.

Infolinia:
• 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
• 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
• +48 22 330 03 30 (z zagranicy)

Pytanie można zadać drogą elektroniczną korzystając z formularza do zadawania pytań podatki.gov.pl

Aby otrzymać informację na temat cła lub podatków na adres e-mail, na stronie internetowej podatki.gov.pl proszę wybrać pozycję Skontaktuj się z nami, a następnie opcję Napisz do nas.

Można zadać pytanie podczas czatu z konsultantem.

W tym celu na stronie internetowej podatki.gov.pl proszę wybrać pozycję Skontaktuj się z nami, a następnie opcję Czat z konsultantem.

Pytania dotyczące usługi Twój e-PIT mogą Państwo przesłać na adres e-mail: info.epit@mf.gov.pl  a pytania dotyczące serwisu e-Urząd Skarbowy na adres e-mail: info.eurzad@mf.gov.pl

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu
ul. Dolna Wilda 80 A ▪ 61-501 Poznań ▪ www.wielkopolskie.kas.gov.pl